بازرسی تعمیر و نگهداری و انواع

بازرسی تعمیر و نگهداری و انواع

هشت نوع بازرسی تعمیر و نگهداری به همراه نمونه

بازرسی تعمیر و نگهداری چیست؟

به‌عنوان یکی از اجزای اصلی یک برنامه تعمیر و نگهداری، بازرسی‌ها شامل وظایفی هستند که وضعیت تجهیزات را بررسی کرده و تعیین می‌کنند که چه ابزار، مواد و نیروی کاری برای سرویس کردن آن‌ها موردنیاز است.
درواقع بازرسی تعمیر و نگهداری فرآیند ارزیابی وضعیت تجهیزات یا ماشین‌آلات است. هدف از این بازرسی تعیین این موضوع است که چه ابزار، مواد و نیروی کاری موردنیاز است تا بتوان تجهیزات و ماشین‌آلات یادشده را در شرایط کاری مناسبی نگه داشت.

فهرست مطالب....

چرا بازرسی تعمیر و نگهداری مهم است؟

این بازرسی می‌تواند مشکلات جزئی را قبل از تبدیل‌شدن به تعمیرات پرهزینه شناسایی کند. بازرسی‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که ماشین‌ها به‌درستی کار کرده و به جلوگیری از خرابی و توقف عملکرد تجهیزات کمک می‌کنند.
می‌توان گفت که هر کارخانه یا تأسیساتی باید بازرسی‌های منظم را به‌عنوان بخشی از برنامه کلی تعمیر و نگهداری خود انجام دهد. سیستم‌های الکتریکی، سیستم‌های مکانیکی و بخش‌های ابزار دقیق باید به‌دقت بررسی‌شده و سپس سرویس شوند.

در حالت ایده‌آل، بازرسی‌ها با استفاده از یک سیستم مدیریت تعمیر و نگهداری یا یک نرم‌افزار مشابه تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده، به‌موقع تکمیل و مستندسازی می‌شوند. با فناوری پیشرفته‌ای که امروزه در دسترس است، دستگاه‌های تلفن همراه می‌توانند فرآیند بازرسی را ساده‌تر و کارآمدتر کنند. ابزارهای دستی می‌توانند دستورالعمل‌های گام‌به‌گام ارائه داده و راهی آسان برای ثبت مشاهدات حسگرها و نتایج آزمایشها را در اختیار قرار دهند.

بسیاری از بازرسی‌ها باید درزمانی که یک خط تولید یا تجهیزات در حال کار هستند انجام شوند. بازرسی نمی‌تواند فرآیندهای ساخت و تولید را با وقفه روبه‌رو کند و بسیاری از ماشین‌آلات را نمی‌توان در حالتی که فعالیت نمی‌کنند به‌درستی بررسی کرد.

برای داشتن یک برنامه بازرسی تعمیر و نگهداری خوب باید به موارد زیر توجه داشت:

  • روش‌های نظارت بر وضعیت می‌توانند همه بازرسی‌های موردنیاز را پوشش دهند و باید موردتوجه قرار گیرند.
  • ابزارهای بازرسی ساده ازجمله استروبوسکوپ، چراغ‌قوه قوی، دماسنج مادون‌قرمز، قلم لرزش، آینه و گوشی پزشکی به‌راحتی در دسترس هستند و باید از آن‌ها بهره برد.
  • حفاظ‌ها یا سایر وسایل حفاظتی را می‌توان به‌منظور بررسی تسمه‌ها، کوپلینگ‌ها و زنجیرها باز کرد.
  • تمیز بودن ظروف روغن، نشانگرهای شفاف و پیچ‌های پایه، بازرسی دقیق را راحت‌تر می‌کند.
  • کارکنان تعمیر و نگهداری باید درزمینه فرآیندهای بازرسی اولیه آموزش‌دیده و تمرین داشته باشند.

نرم افزار cmms ابزار قدرتمند برای برنامه ریزی نت پیشگیرانه محسوب می‌شود. به کمک نت پیشگیرنه عمر مفید دارایی‌ها را افزایش دهید.

هشت نوع بازرسی تعمیر و نگهداری

بازرسی‌های ایمنی

بازرسی‌های ایمنی می‌تواند شامل همه‌چیز باشد، از بررسی و بازیابی جعبه‌های کمک‌های اولیه تا بازرسی تجهیزات حفاظتی و جلوگیری از سقوط. همچنین این بازرسی می‌تواند شامل بررسی اجزای ماشین‌آلات و تجهیزاتی باشد که برای بهره‌مندی از یک عملکرد ایمن حیاتی هستند.

بازرسی ایمنی

بازرسی‌های یافتن خرابی

این بازرسی‌ها عملکرد دستگاه‌های پشتیبان یا محافظی را بررسی می‌کنند که نمی‌توان آن‌ها را به‌آسانی بررسی نمود، مگر اینکه سیستم اصلی از کار بیفتد. برای آزمایش این تجهیزات یا ماشین‌آلات، یک نمونه خرابی باید شبیهسازی شود.

بازرسی تعمیر و نگهداری یافتن خرابی

بازرسی‌های روشنایی

لامپ‌ها باید به‌طور منظم بررسی شوند و زمانی که کارایی آن‌ها کم شده یا شروع به ازکارافتادن می‌کنند، باید آن‌ها را به‌طور گروهی جایگزین کرد. علاوه بر این، یک تکنسین باید کنترل‌ها، فیلترها و بافل‌ها را روی سیستم‌های ترانسفورماتور، کابل‌ها، سخت‌افزارها و واشرهای چراغ‌های بیرونی بررسی کند.

بازرسی روشنایی

بازرسی‌های برقی

با تعویضهای ساده باتری در آشکارسازهای دود و مونوکسید کربن و همچنین چراغ‌قوه و تجهیزات آزمون گرفتن شروع کنید. تایمرها و فتوسل‌ها باید بازرسی شوند و اگزوز فن‌ها باید به‌طور مداوم تمیز شوند.

بازرسی تعمیر و نگهداری برقی

بازرسی‌های HVAC

ورودی هوا، طبقه‌بندها، موتورها و کانال‌کشی‌ها باید به‌طور مداوم بازرسی و تمیز شوند. تکنسین‌ها باید عملکرد زهکشی تشت‌های فشرده‌سازی را بررسی کنند و پانل‌های شل، محافظ‌ها و سخت‌افزار را محکم کنند. تجهیزات ایمنی و کنترل‌ها نیز باید بررسی شوند.

بازرسی نگهداری و تعمیرات HVAC

بازرسی‌های داخلی ساختمان

دیوارها، سقف‌ها و کف‌ها را ازنظر وجود آسیب‌دیدگی، نشتی یا سایر خرابی‌ها بررسی نمایید. مطمئن شوید که خطرات را حذف کرده‌اید و از عملکرد صحیح درها و قفل‌ها اطمینان حاصل کنید. سرویس‌های بهداشتی باید ازنظر وجود مشکل بازرسی‌شده و آژیرها باید آزمایش شوند.

بازرسی تعمیر و نگهداری برقی

بازرسی‌های بیرونی ساختمان

رنگ، دیوارها، پنجره‌ها و درها را به‌طور مرتب ازنظر آسیبدیدگی و همچنین هرگونه شاخ و برگ که ممکن است به دیوارها یا پی‌ها آسیب برساند را بررسی کنید. سقف، زهکشی‌ها و ناودان‌ها را بررسی کنید. پیاده‌روها، راهروها و نرده‌ها نیز باید ازنظر عدم وجود خطر و آسیب بررسی شوند. کل محوطه باید ازنظر نبود آوار و سایر خطرات فضای باز مانند شاخه‌های افتاده بازرسی شود.

بازرسی تعمیر و نگهداری بیرونی ساختمان

بازرسی‌های لوله‌کشی

این سیستم باید حداقل سالی یک‌بار ازنظر وجود نشتی، صدا و آسیب بررسی شود. تقویت‌کننده‌های آب، چیلرهای آب، فن‌های کندانسور و پمپ‌های سیرکولاسیون باید روغن‌کاری شوند. دیگ‌های جوشش آب و بخاری‌ها نیز باید آزمایش آتش شوند. پمپ‌های فاضلاب و لجن باید به‌طور منظم بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

بازرسی لوله کشی

نمونه‌ای از بازرسی تعمیر و نگهداری

در گرم‌ترین ماه‌های سال، سیستم‌های خنک‌کننده باید بیشتر کار کنند. قبل از اینکه جیوه افزایش یابد، تکنسین‌ها باید یک بازرسی کامل از سیستم خنک‌کننده انجام دهند.
آن‌ها با بررسی یاتاقان‌های موتور کندانسور برای صدا و لرزش شروع می‌کنند. همچنین اجزای ورودی و تخلیه هوا و وضعیت عایق ولوله‌های سردکننده را بررسی می‌کنند. محافظ‌ها و پانل‌های دسترسی نیز ازنظر امنیت بازرسی می‌شوند.

 706 کل نمایش,  6 بازدید امروز

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.